Autor:

Sprawność komina w relacji do kosztów ogrzewania

Nakłady na ogrzanie domu w sposób fundamentalny uzależnione są od skuteczności sieci C.O. jako całości. Wspominając o układzie centralnego ogrzewania na myśl przychodzą nam natomiast przeważnie grzejniki lub piec, dużo mniej często bierzemy pod rozwagę, że do instalacji tej zalicza się także komin. Niedocenianie jego wartości w skuteczności kompletnej instalacji C.O. powoduje, iż wyszukujemy przyczyn znaczniejszych rachunków za grzanie w którymkolwiek z fragmentów tej sieci – poza kominem. Jest on jednak nie mniej znaczącym detalem jak każdy inny.

W tzw. systemie naczyń połączonych o efektywności całego układu zawsze stanowi najsłabsze ogniwo. W naszym przypadku przewód kominowy określa ciąg, a przeto stosowne odprowadzanie spalin i sadzy, które zawsze powstawać muszą w trakcie spalania jakiegokolwiek paliwa stałego (węgla albo jego form). Im bardziej lekka frakcja węgla jakim palimy w piecu (na szczęście nie wolno już palić miałem), tym więcej może występować sadzy i niedopalonych lotnych fragmentów, które przymocować mogą się do ścian komina. Im więcej sadzy zalega na środkowych ścianach komina tym mniejsza jest jego przekrój co ma wpływ na ciąg komina.

Naturalnie im mniejszy jest ciąg w kominie tym słabsze będzie spalanie opału. Do prawidłowej pracy pieca obowiązkowa jest duża miara świeżego powietrza, gdyż spalanie jest ciągiem utleniania. Nadmierna ilość dymu w kanale kominowym, który nie znajduje ujścia zakłóca ten proces. Żeby ilość powietrza była dostateczna średnica kanału kominowego powinna być w miarę możliwości duża.

Wynika z tego rzecz jasna, iż należy okresowo czyścić komin aby pozwolić na prawidłowe spalanie przez zabezpieczenie prawidłowego ciągu komina. W przypadku gdybyśmy zaniechali tychże powinności w minionych okresach grzewczych, stan kanału może w końcu ulec znacznemu pogorszeniu oraz potrzebna może być konserwacja komina. Normalnie renowacja przewodów kominowych obejmować może taki zespół procedur jak czyszczenie mechaniczne (przepchanie), tynkowanie komina od środka czy przemurowanie wystającej nad dach fragmencie komina. Jeśli warstwa sadzy i smoły wewnątrz przewodu dymowego jest zbytnio duża czyszczenie mechaniczne może nie być wystarczające. Sięga się wtedy po wypalanie zalegających powłok smoły w sposób monitorowany.

W konkretnych wskazanych przykładach może dodatkowo wystąpić potrzeba poszerzenia przekroju przewodu kominowego – tzw. frezowania, nie tylko w przypadku potrzeby zainstalowania wkładu kominowego. Głównym powodem dla jakiego wykonuje się frezowanie kominów żory jest oczywiście montaż wkładów kominowych, zwłaszcza iż coraz więcej nowoczesnych kotłów C.O. potrzebuje takiego wkładu do normalnego funkcjonowania. Frezowanie kominów pozwala nam jednak także na bardzo skuteczne oczyszczenie wnętrza przewodu kominowego. Tynkowanie komina z zewnątrz ma poniekąd cel estetyczny.

Czysty kanał może w zauważalny sposób wpłynąć na skuteczność kompletnego układu centralnego ogrzewania, a przy okazji uszczelniając go eliminujemy sposobność skażenia się tlenkiem węgla. Jeszcze nie doszliśmy do takiego stopnia ocieplenia klimatu aby nie trzeba było u nas grzać zimą, więc lepiej mieć system centralnego ogrzewania w gotowości i na chodzie.